Закључци 19. конференције главних тужилаца у БиХ
(Неум, 24. април 2025. године) – Годишња конференција главних тужилаца у Босни и Херцеговини одржана је 24. априла 2025. године у Неуму у организацији Високог судског и тужилачког вијећа Босне и Херцеговине (ВСТВ БиХ), уз финансијску подршку Пројекта ЕУ4Јустице-Фаза ИИ и Мисије ОСЦЕ-а у Босни и Херцеговини.
Фокус конференције био је на анализи постигнутих резултата рада тужилаштава у предметима организираног криминала и корупције, као и укупних резултата рада тужилачког система у БиХ. Учесници конференције су разматрали и питање критерија за оцјењивање рада тужилаца и питање могућег сукоба интереса и неспојивост дужности носилаца правосудних функција са другим дужностима. Конференција је закључена разматрањем изазова и резултата рада у процесуирању предмета ратних злочина са фокусом на рјешавање предмета са недоступним лицима.
У контексту изазова са којима се суочава правосуђе у Босни и Херцеговини предсједник Богунић је у свом уводном излагању истакнуо: „Налазимо се у тренутку који захтијева не само професионалну одлучност, већ и институционалну зрелост. Околности у којима дјелујемо, укључујући политичке притиске и покушаје подривања независности правосуђа – посебно оне који долазе кроз различите иницијативе које угрожавају уставни поредак – позивају нас да будемо додатно опрезни, али и чврсти у очувању темеља на којима почива правна држава.“. Такође је навео да одговор правосуђа на све изазове мора бити професионалан, утемељен на законима, Уставу и међународним стандардима, нагласивши да судови и тужилаштва морају остати простор права, а не политике.
Шеф Делегације Европске уније (ЕУ) у Босни и Херцеговини и Специјални представник ЕУ у БиХ амбасадор Луиги Сореца је обаћајући се руководиоцима тужилаштава нагласио да Босна и Херцеговина, услијед актуелне кризе, пропушта прилике за напредак на европском путу. "Било каква поступања у супротности са уставним поретком или настојања на подривању државних институција представљају радње против владавине права. Такве радње су неприхватљиве, тим више у земљи са статусом кандидата за чланство", истакнуо је амбасадор Сореца. Како је даље нагласио, унаточ одређеном напретку у процесуирању корупције и организованог криминала, укључујући предмете против високих званичника, правосуђе мора значајно појачати своје напоре. "Премда је постигнут одређени напредак у процесуирању корупције и организованог криминала, укључујући предмете против високих званичника, правосуђе мора значајно појачати своје напоре на осигуравању правоснажних пресуда и одузимању незаконите имовине како би се ефикасно борило против укоријењене корупције те утрло пут за отварање приступних преговора са ЕУ. Наставит ћемо користити нашу помоћ да подржимо ваше напоре у борби против корупције и јачању владавине права."
Усвојени закључци се налазе у документу у прилогу.
За више информација молимо да се обратите Кабинету Предсједништва ВСТВ-а БиХ на мобилни телефон 061 131 785.
- КРАЈ-