VSTV BiH i ministarstva pravde jačaju saradnju u reformskim aktivnostima u oblasti pravosuđa
U fokusu unapređenje žalbenog i izvršnog postupka, te uvođenje novih modela rada u bh. sudovima
Saradnja sudske i izvršne vlasti ključna je u provođenju reformskih procesa u oblasti pravosuđa, a oba nivoa vlasti spremna su poduzeti adekvatne aktivnosti, poruka je današnjeg sastanka dužnosnika na ministarskom nivou koji je održan s ciljem otvaranja dijaloga o reformskim aktivnostima u oblasti pravosuđa.
Sastanku koji je održan u prostorijama Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine prisustvovali su Johanna Strömquist - ambasadorica Švedske u BiH, Halil Lagumdžija - predsjednik VSTV-a BiH, Admir Suljagić - direktor Sekretarijata VSTV-a BiH, predstavnici Švedske sudske administracije i Švedske agencije za izvršenja, Milana Popadić pomoćnica ministra Ministarstva pravde BiH i Željko Bogut, sekretar Ministartsva pravde BiH, pomoćnik ministra Federalnog ministarstva pravde, Damir Šapina, Slobodan Zec - pomoćnik ministra Ministarstva pravde Republike Srpske, Zoran Mrković – ministar Ministarstva pravosuđa i uprave SBK, Darja Softić Kadenić, ministrica Ministarstva pravde i uprave KS, Edin Hasaničević – ministar Ministarstva za pravosuđe i upravu ZDK, Senada Dizdarević - ministrica Ministarstva pravosuđa i uprave TK te Suad Balić – ministar Ministarstva pravosuđa, uprave i lokalne samouprave HNK.
Tokom sastanka se posebno govorilo o izazovima i mjerama koje je neophodno poduzeti s ciljem unapređenja pravnog okvira izvršnog postupka i postupka po žalbi te uvođenju novih modela rada u sudovima, obzirom da je riječ o oblastima koje se direktno reflektuju na zadovoljstvo građana.
„EU pred nas je stavila zahtjeve i promjene će biti neminovne jer je napredak u reformskim aktivnostima sektora pravde ključan za evropski put BiH. Stoga fokus današnjeg sastanka i jeste na jačanju saradnje sudske i izvršne vlasti s ciljem unapređenja tri veoma važne oblasti u procesu izgradnje stabilnog pravnog sistema kojem će građani ove zemlje vjerovati“ – poručio je Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a BiH.
Ambasadorica je pozdravila spremnost svih nivoa vlasti da rade na uspostavljanju okvira za provođenje mjera osmišljenih u okviru projekta koji VSTV BiH realizuje uz podršku Kraljevine Švedske, a koje su usmjerene na skraćenje trajanja sudskih postupaka i smanjenje broja predmeta kroz unapređenje sudskog postupka i transparentnosti. Izrazila je nadu da će osiguravanje boljeg pristupa pravdi za građane rezultirati većim povjerenjem u pravosudni sistem. Ambasadorica je također naglasila da je kontinuirani dijalog između pravosuđa i izvršne vlasti od presudne važnosti za postizanje konkretnih rezultata.
Glavni cilj reformi pravosudnog sistema jeste izgradnja stabilnog pravnog sistema koji će građanima pravdu učiniti dostupnijom i garantovati zaštitu svih zagarantovanih prava.
Predstavnici ministarstava su saglasni da je VSTV BiH strateški partner ministarstva u provođenju aktivnosti u oblasti pravosuđa, koje će, kako je najavljeno tokom sastanka, u narednom periodu biti intenzivirane.
VSTV BiH u prethodnim godinama, uz podršku Kraljevine Švedske realizovao je brojne aktivnosti s ciljem unapređenja efikasnosti i kvaliteta rada pravosudnih institucija u brojnim oblastima među kojim su i žalbeni i izvršni postupak, kao i unapređenje sistema rada u sudovima. Postignuti su značajni rezultati, a da bi se osigurala njihova održivost te nastavio pozitivan trend unapređenja, neophodan je intenzivan angažman izvršne vlasti, što je i bio razlog za iniciranje ovakve vrste sastanka.
Trenutna zakonska rješenja u oblasti žalbenog i izvršnog postupka otežavaju brz pristup pravdi i visok stepen namirenja potraživanja, a što direktno uzrokuje i dodatne troškove, kako za građane, tako i za same sudove. S druge strane, uvođenje novih modela rada u osamnaest sudova u BiH koji podrazumijevaju jačanje kapaciteta nesudskog osoblja i veći angažman pripravnika, pokazuje da je u toku tri godine implementacije novih modela rada došlo do povećanja produktivnosti rada sudova, povećanja broja riješenih predmeta kao i jačanja stručnosti nesudskog osoblja.
Rad na postizanju punog usklađivanja sa evropskim standardima u području sektora pravde zajednička je obaveza pravosudne i izvršne vlasti, zbog čega je u provođenju reformskih aktivnosti potreban dijalog i zajedničko djelovanje Vijeća, kao regulatornog pravosudnog tijela i ministarstava pravde kao kreatora zakonskih, podzakonskih i drugih propisa u sektoru pravde.